SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-04-2020 02:11   Güncelleme : 16-04-2020 02:48

Kocaali'li Hemşire Koronayı Yendi

Geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalanarak tedavi altına alınan Kocaali Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Birimi Sorumlu Hemşiresi Ayşegül Paçalı’dan sevindirici haber geldi.

Kocaali'li Hemşire Koronayı Yendi

Son yapılan test sonuçları negatif çıkan Paçalı Perşembe günü hastalığı yenerek taburcu oldu. Evinde bir süre istirahate çekilen Paçalı “Karona ile savaşa geri dönmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Paçalı’dan iyi haber

Koronavirüs tedavisi görerek taburcu olan hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Yurt genelinde olduğu gibi Kocaali’de de sevindirici bir gelişme yaşandı. Koronavirüs ile mücadele virüsün yayılımını engellemek amacıyla sahada aktif görev alan ve hastalığa yakalanarak Karasu Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Kocaali Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Eğitim Birimi Sorumlusu Hemşire Ayşegül Paçalı geçtiğimiz Perşembe günü hastalığı yendi. Toplam altı gün hastanede kalan ve son yapılan test sonuçları negatif çıkan Paçalı taburcu olarak evinde istirahate çekildi.

Şüphe

Kocaali’de toplum sağlığını koruma ve Koronavirüs ile mücadele çalışmaları esnasında virüsün bulaşmasını ve yayılmasını engellemek amacıyla temaslı vaka takibi ve izlemlerini yapan Kocaali Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Birimi Sorumlusu Hemşire Ayşegül Paçalı, ortaya çıkan halsizlik, boğaz ağrısı sebebiyle 2 Nisan tarihinde hastaneye başvurdu. Bulgulardaki şüphe üzerine Covid-19 testi yapılan Paçalı, 2 gün evinde izole oldu. 4 Nisan tarihinde Covid-19 test sonucu pozitif çıkan Ayşegül Paçalı aynı gün Karasu Devlet Hastanesi’ne yatırılarak tedavi altına alındı.

Sonuçlar negatif

Toplam altı gün hastanede kalan ve zorlu ilaç tedavisi gören Ayşegül Paçalı’nın sağlık durumundaki iyileşme üzerine Covid-19 testi iki kez tekrarlandı. Her iki test sonucu da negatif çıkan Paçalı’nın taburcu edilmesine karar verildi. Ayşegül Paçalı’nın taburcu edilirken yapılan ve taburcudan 24 saat sonra tekrar edilen PCR test sonuçları negatif çıktı. Sağlık durumundaki gelişme üzerine görüştüğümüz Ayşegül Paçalı yaklaşık bir hafta kadar istirahat ettikten sonra yeniden görevine döneceğini söyledi. Ayşegül Paçalı “Savaşmaya devam edeceğim” ifadesini kullandı.

Ağır tedavi

İlçede senelerdir sağlığın korunması ve hijyen konularında farkındalık oluşturmak için halka, kamu kurumlarına, öğrencilere yönelik eğitim çalışmaları ve etkinlikler gerçekleştiren, sağlıkçı kimliğinin yanı sıra hayvan severliği ile de tanınan Ayşegül Paçalı tedavi sürecine ilişkin konuştu. Yoğun ilaç tedavisi aldığını belirten Paçalı “O kadar sıkı tedbirler alıp izole olmama rağmen nereden olduğunu bilemediğim bir şekilde virüse yakalandım. Bulgularımdaki şüphe üzerine yapılan Covid-19 testi pozitif çıktı ve altı gün süren oldukça ağır bir tedavi sürecine girdik” diye konuştu.

Savaşa devam

Paçalı, “Sigara kullanmıyor olmam ve hayvanlarla sürekli temas halinde olmamın bağışıklık sistemimin güçlü kalmasında etkili olduğunu gördük. Hem psikolojik hem de tedavi açısından yoğun ve ağır bir süreç oldu. Şükür olsun ilaç tedavisine de kısa sürede yanıt vererek hastalığı yendim. Bir süre evimde izole olup istirahat ettikten sonra yeniden görevimin başına geçip, sağlık ordumuzla birlikte bu virüse karşı savaşa devam edeceğim. Karasu Devlet Hastanesi’ndeki mesai arkadaşlarım başta olmak üzere, desteğini esirgemeyen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Evde kalın

Virüsün bulaşmaması için sosyal mesafenin oldukça önemli olduğunu belirten Ayşegül Paçalı. “İşimiz gereği insanlarla temas halindeyiz. Ne kadar sıkı tedbir alsak da bulaşabiliyor. Buna en güzel örneği kendimden verebilirim. Her türlü tedbiri almama rağmen virüs bulaştı. Vatandaşlarımızdan ricam yapılan uyarılara uysunlar. Sosyal mesafeyi korusunlar, gerekmedikçe sokağa çıkmasınlar. Bizler sağlık çalışanları olarak onların sağlık güvenliklerini sağlamak için dışarıdayız. Onlar da hem kendileri hem aileleri hem de bizler için tehlike geçene kadar evde kalsınlar” şeklinde konuştu.

 

 

www.sakaryakuzey.com