EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-01-2020 12:30

Kara tahtalar akıllandı, öğrenciler karardı

Karasu’da 32 yıldır özel eğitim alanında hizmet veren ve bugün de ilçenin ilk özel kolej yerleşkesini tamamlayacak olan Özşen Özel Eğitim Kurumları ortaklarından Recep Özdemir, Karasu’da eğitimin dünü ve bugününü masaya yatırdı. Özdemir, “Eskiden kara tahtalar vardı ama öğrencilerimiz akıllıydı. Bugün kara tahtalar akıllandı ama öğrencilerimiz karardı. Sebebi ise çocuklarımızın içlerinden ruhları alındı” dedi.

Kara tahtalar akıllandı, öğrenciler karardı

Karasu’nun ilk özel kolej yerleşkesi olacak olan Özel Özşen Koleji ortaklarından Recep Özdemir, Karasu’da eğitimin dünü ve bugünü hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. 2019 - 2020 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi planlanan özel kolej yerleşkesi hakkında da bilgi veren Özdemir, Karasu Haberleri adına Nevtan Angün ve Esra Aydın’ın sorularını yanıtladı:

Mesleğiniz avukatlık olduğu halde eğitim alanında yıllarınızı harcadınız. Eğitimin sizdeki yeri nedir? İlgi alanım her zaman eğitim oldu. 1987 Ege Üniversitesi felsefe mezunuyum. Mezun olduktan sonra pek çok yerde felsefe grubu öğretmenliği yaptım. 1995 yılında ise kamu görevimden istifa ettim. Öğretmenlik yaparken İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesini okudum ve yine 1995 yılında mezun oldum. Karasu’ya gelerek, Şakir Şen ile birlikte Özşen Dershanesi’ni kurdum. Yaklaşık 32 yıldır da eğitimin içerisindeyim. 24 yıldır ise hukukun içerisindeyim. Fakat ilgi alanım her zaman eğitim oldu, sınava hazırlanan gençlerimiz oldu. Eğitimin her zaman pratik yönüyle ilgilendim. Özel öğretime girmemin sebebi de uzun yıllar dershanelerde öğretmenlik yapmış olmamdı. Bunun akabinde dershane kurma kri doğdu. Bugün de Özel Özşen Koleji’ni hayata geçirmek üzereyiz.

Geçmiş yıllarda Karasu’dan büyük üniversitelere öğrenciler gönderebiliyorduk. Bugün ise bu sayı oldukça azaldı. Bu gerilemenin sebebi nedir? 90’lı yıllarda eğitimde kredili sistem geldi. Bu sistem, eğitime büyük zarar verdi. Sonrasında 28 Şubat’ı yaşadık. Eğitime siyasi gözle bakıldı ve çocuklarımız adeta mahvedildi. 2002’de AK Parti iktidara geldi. İlk yıllarda eğitim ülke genelinde ve bölgemizde de gerçekten bir yerlere geldi. Bundan 7-8 sene önce Karasu’dan ÇAPA’ya, Cerrah Paşa’ya ve Hacettepe’ye en az 4-5 öğrencimiz tıp kazanarak giderdi. 7-8 tane öğrencimiz kaliteli hukuk fakültelerine giderdi. İTÜ’ye, Yıldız Teknik’e mühendisler gönderiyorduk. Bu yüksek üniversitelere giden öğrenci sayımız da 20 civarıydı. Çok sayıda üniversite öğrencisi gönderirken Karasu gibi bir ilçede 20 tane yüksek değerli okullara öğrenci gitmesi başarılı bir grakti. Bu gerileme sadece Karasu’da olmadı. Ülke genelinde eğitim alanında gerileme yaşandı. Bunun sebebi de sadece Karasu’da değil, farklı konularda aranmalıdır. Hükümetin eksiği, eğitim işini zamanında cemaatin eline bırakması oldu. Cemaatle ara açılınca eğitim alanında da taşlar oynadı. Ayrıca, başarısız öğrencilerin sınıf geçirilmesi, kurullardan geçirilmesi, bu yıl geçsin, aman kalmasın düşüncesiyle sınıfta kalmanın zorlaştırılması ve en önemlisi kılık kıyafet serbestliği eğitimde seviyeyi zamanla düşürdü.

Dershaneler, özellikle bizim gibi taşradaki öğrenciler için oldukça faydalı oluyordu. O zamanlarda da devlet, cemaatin dershanelerinin yanındaydı. Kaymakamlıklar dahi, sosyal yardımlaşmalarda çocukları o dershanelere yönlendirdi. Cemaatle problem başlayınca, özel eğitim kurumları ve dershanelerin hepsi birden kötü ilan edildi. Mesnetsiz bir şekilde tüm dershaneler aynı kefeye konuldu. Buralarda eğitim alan çocuklarımız da mağdur duruma düştü. Maddi imkanı olmayan ve özel ders alamayan öğrenciler dershanelerden besleniyordu. Bugün en düşün özel dersin saati 70 lira. Dershaneler de ise bir saati 5-10 lirayı bulmaz. Karasu’da kim çocuğuna 500 saat özel ders aldırabilir? Bu aileye 35 bin liraya mal olur. Ama dershanelerde bu eğitimi çok daha ucuza alabiliyor. Dershanedeki öğretmenler, çocukları soru gelebilecek konulara hazırlıyor. Bu da artı bir avantaj. Dershaneler kapatıldıktan sonra isimleri özel eğitim kursu oldu. Dershanelerin hepsi böylece bir tehdit altına girdi. Özel eğitim kursları tek bir ders verebiliyor. Ya Türkçe, ya zik ya başka ders. Ama sınavda çocuğa 8 dersten soru soruluyor. Çocuklar bu kursların hepsine ayrı ayrı nasıl para bulup da kayıt olabilecek?