EĞİTİM
Giriş Tarihi : 28-04-2020 02:26   Güncelleme : 28-04-2020 02:26

Uluslararası Sertifika Hakkı

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, lise öğrencilerine müjdeli haber verdi. Turhan, “Bilişim teknolojileri alanında ki öğrencilerimiz online başvuru yaparak uluslararası sertifika alabilecekler” açıklamasında bulundu.

Uluslararası Sertifika Hakkı

Öğretmenler için açılan 17 uluslararası akredite yazılım sertifika programının lise kademesindeki öğrencilerin de erişimine sunulmasına ilişkin başlatılan çalışmanın tamamlandığını açıklandığını belirten Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Koronavirüs önlemleri çerçevesinde okullardaki eğitime ara verildi ve bu süreçte uzaktan eğitim büyük önem kazandı. Uzaktan eğitim uluslararası eğitim sertifika programlarının, uluslararası yazılım firmalarının akredite sertifikalarını alarak yetiştirilen öğretmenler ve yazılım uzmanları tarafından gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Dijital beceriler

Turhan, “Sertifikalara sahip olan öğrenciler gerekli derinleşmeyi sağlamaları halinde dünyanın dört bir yanında bilişim teknolojileri alanında istihdam kapılarını aralayabilecek” dedi. Turhan, “Çocuklarımıza bilişim teknolojilerindeki gelişmeler ve yeni uygulamalar konusunda dijital beceriler kazandırmak ve teknoloji üreten nesiller yetiştirmek için bu alanda uluslararası geçerliliği olan sertifikasyonlu eğitimlerin verilerek bilişim teknolojileri alanında yetişmiş bireylerin bilimsel birikimlerinin paylaşılarak yeni fikirlerin üretilmesini hedefledik” dedi. Turhan, Bilişim Teknolojileri alanında uzaktan eğitimin de başladığını açıkladı.

Programlar hazır

Turhan, “Öğrencilerin alabileceği uluslararası sertifikalı programlar özel olarak hazırlandı. Python Eğitimi ile Milli Eğitim Bakanlığı ile Cisco iş birliğinde gerçekleştirilen öğretmen eğitimleri sonucunda eğitici sertifikası alan öğretmenler tarafından verilecek eğitim ile öğrencilerin yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data gibi birçok dalda uygulama geliştirme becerilerinin artırılması hedefleniyor. Google Dijital Atölye ile Google iş birliğiyle yürütülen programla öğrenciler sertifikalı dijital pazarlama/girişimcilik eğitimi başta olmak üzere dijital güvenlik, kodlama ve makine öğrenimine yönelik eğitim programları ile dijital becerilerinin artırılması amaçlanıyor” dedi.

Bilgi ve beceri

Müdür Turhan, “Herkes Kod Yazabilir Swift Playgrounds ile Apple iş birliğiyle yürütülen programla 8 yaş üstü çocukların bilgi ve becerilerinin artırılması planlanıyor. Bu eğitim ile çocukların kod yazma, algoritma üretebilme ve farklı problemleri çözebilme becerilerinin geliştirilmesi planlanıyor. Herkes Yenilikçi İşler Yapabilir programı ile Apple iş birliğiyle yürütülen programla öğrencilerin çizim, müzik, video ve fotoğraf aracılığıyla kendilerini ifade etme becerilerinin artırılması amaçlanıyor” dedi. 

Gülcan Elmalı