SİYASET
Giriş Tarihi : 12-05-2020 01:52   Güncelleme : 12-05-2020 01:52

‘Serbes: Sakarya nehri kıvrım kıvrım zehir akıyor, yetkililer bakıyor’

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, Sakarya’nın nehrine zehir akıtıldığı açıklamasına rağmen yetkililerden ses çıkmamasını tepki gösterdi. Serbes, “Şiirlere konu olan Sakarya Nehri ne yazı ki bu gün kıvrım kıvrım zehir akıyor” dedi.

‘Serbes: Sakarya nehri kıvrım kıvrım zehir akıyor, yetkililer bakıyor’

Serbes, yaptığı açıklamada, Eskişehirden doğan, Sakaryanın Karasu İlçesinde Karadenizle buluşan 824 kilometre uzunluğundaki Sakarya Nehrinin ne yazık ki sahipsiz kaldığını ifade etti. Böylesine değerli bir su kaynağının kirletilmesi ve bu konuda yetkililerin sessiz kalmasına bir anlam veremediğini kaydeden Serbes, Nehir için acilen harekete geçilmeli.” çağrısında bulundu.

Ender Serbes, en son Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın Sakarya Nehrine zehir aktığını söylediğini hatırlatarak Sayın Yavaş, Ankara Tatlar ve Polatlı tesislerinin yenilenmeyen borularından nehre arıtılmamış su karıştığını belirtti. Bunun için Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinde talep ettiği yenileme kredisine AK Parti ve MHPli meclis üyelerinin onay vermediğini belirtti. Gerçekten çok acı bir durum. Mega projelere bile kaynak aktırılırken, Sakarya Nehri kirliliğinin bir nebze önüne geçecek bir talebe olumsuz cevap veriliyor.” diye konuştu.

SU KAYNAĞININ SİYASETİ OLMAZ

Bu gün dünyanın en önemli konusunun, temiz su kaynağı olduğunu ve gelecekte en büyük stratejik öneme sahip olacak kaynağın ise, yine su olacağının altını çizen Serbes, açıklamasını şöyle sürdürdü: Gelecekte su savaşlarından bahsedilirken, biz su kaynaklarımızı göz göre göre kirletiyoruz. Nehir ve göller gibi tatlı su kaynaklarını titizlikle korumamız gerekir. Su üzerinden siyaset olmaz. Sadece Ankara kısmı değil 824 kilometre olan Sakarya Nehrinin geçtiği bütün alanlar kontrol edilmeli ve evsel ve sanayi atığının karıştığı yerlerde derhal tedbirler alınmalıdır. Bu aynı zamanda gelecek nesiller için, bu gün bize düşen bir görevdir. Korona salgını nedeni ile insan sağlığının önemini çok net anladık. Su hayattır, sağlıktır. Her şey bulunur ama temiz su ve toprak bulunmaz. Çünkü bunların alternatifi yok. Böylesine muazzam bir kaynağı içme ve tarımda sulama olarak daha verimli değerlendirmeliyiz.”