EĞİTİM
Giriş Tarihi : 18-05-2020 04:20   Güncelleme : 18-05-2020 04:20

MEB'den Hafta Sonu Eğitim Kararı !

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları yönetmeliklerinde, yeni bir koronavirüs düzenlemesine imzasını attığını belirtti. Turhan, “Hafta sonu da eğitim yapılabilecek” dedi.

MEB'den Hafta Sonu Eğitim Kararı !

Süreç önemli

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni bir koronavirüs düzenlemesi yapıldığını ve uzaktan eğitimin puanla değerlendirilmemesi, öğrencinin zayıf ders sayısına bakılmaksızın üst sınıfa geçirilmesi kararlaştırıldığını belirten Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Öğrencilerimizin başarısı için yeni kararlar alınmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle değişiklik yapılan yönetmelik de, ‘Olağanüstü durum, sel, deprem, elverişsiz hava şartları ve benzeri doğal afetler ile salgın hastalık gibi nedenlerle ilçe, il veya ülke genelinde eğitim öğretime ara verilecektir’ maddesi eklendi. Eğitime verilen arada gerçekleştirilen uzaktan eğitimlerin puanla değerlendirilmeyeceği belirtildi. Zorunlu arada işlenemeyen konuların işlenmesi ve buna bağlı kazanımların elde edilebilmesi için ‘Gerekli görülürse’ hafta sonları da eğitim yapılabileceği bildirildi” şeklinde açıklamada bulundu.

Sınıf tekrarı

Yönetmelikteki en dikkati çeken madde ise öğrencilerin yılsonu puanına ilişkin düzenlemenin yer aldığı madde olduğunu belirten Turhan, “Yeni düzenlemede, öğrencilerin yılsonu başarı durumları ve telafi eğitimlerine ilişkin değişikliklere yer verildi. İlkokul dördüncü sınıf ile ortaokuldaki öğrencilerin, dönem sonu puanının kaç olduğuna bakılmaksızın üst sınıfa geçirileceğini kaydeden yönetmeliğe, ‘Var olan dönem puanı öğrencilerin yılsonu puanı olarak kabul edilecek, bu puan diğer hesaplamalarda da kullanılacaktır’ maddesi eklendi. İlkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıflardaki öğrencilerin her şekilde bir üst sınıfa geçebileceği ifade edilirken ‘Ancak ilkokullardaki öğrencilere, velilerin yazılı talebi halinde sınıf tekrarı yaptırılabilecektir’ maddesi eklendi” ifadelerini kullandı.

 

Devamsızlığa dikkat

Okulöncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliklerinde yapılan değişikliklerin bir benzeri de Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde gerçekleştirildiğini belirten Milli Eğitim Müdürü Turhan, “Yönetmelik değişikliği kapsamında hayata geçirilen ya da geçirilmesi planlanan birçok uygulama var. Doğrudan sınıfı geçme şartlarını sağlamayan öğrenciler alt sınıflar da dahil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak geçecek. Teorik ve uygulamalı derslerin eğitimini işletmelerde yoğunlaştırılmış olarak gören öğrenciler, önceki sınıflarda yoğunlaştırılmış eğitim programına katılmış olmaları şartıyla bir üst sınıfa geçeceklerdir. Devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarına kalan öğrenciler bu kapsamda değerlendirilmeyecek” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı