EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-05-2020 02:03   Güncelleme : 25-05-2020 02:07

Kocaali Denizcilik MYO '2021'de Öğrenci Almaya Başlayacak

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 18 Mayıs 2018’de kuruluşunun ardından ikinci yılını tamamladı. İki yıllık süreç içerisinde yapılan çalışmaları değerlendiren SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, birçok üniversitenin yanı sıra Kocaali’yi işaret etti.

Kocaali Denizcilik MYO '2021'de Öğrenci Almaya Başlayacak

18 Mayıs 2018’de kuruluşunun ardından ikinci yılını tamamlayan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Karasu’yu ve Kocaali’yi işaret etti. Kocaali ilçesinde yer alan yüksekokulda bir yandan binanın eğitim-öğretime uygun hale getirilmesine yönelik çalışmalar devam ederken diğer yandan ise akademik ve idari kadro tamamlandığını belirten Sarıbıyık, “Denizcilik eğitimi verilecek bir yüksekokul olarak denize kıyısı olan Kocaali’yi tercih ettik ve 2021 yılında öğrenci almaya başlayacak şekilde çalışmalar yürütüyoruz. Denizcilik eğitimi veren okulların sağlaması gereken çok sayıda teknik şart var, bu kapsamda Karasu ve Kocaali’nin lojistik avantajları da oldukça fazla. Kuzey Marmara Otoyolu, yapımı devam eden ve Bartın’a kadar uzanması planlanan demiryolu, Karasu ve Melenağzı Limanları ile Karasu Organize Sanayi Bölgesi’ne yakın bir noktada. Karasu Limanı geniş bir hinterlanda hitap ediyor. Kapasitesi ve coğrafi konumu ile Karadeniz’in önemli limanlarından” dedi.

Kocaali ön plana çıkacak

Kocaali’de yer alacak Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun Sakarya’da ve tüm Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu belirten Sarıbıyık, “Deniz Ulaştırma ve İşletme, Gemi Makineleri İşletme, Gemi İnşaatı, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik ile Deniz ve Liman İşletmeciliği bu programlarımızdan. Önümüzdeki süreçte de Marina ve Yat İşletmeciliği, Deniz Brokerliği, Mekatronik, Lojistik, Bilgisayar Programcılığı ve Aşçılık programlarını açmayı hedefliyoruz. Bu programlar oldukça önemli. Çünkü gelişmiş ülkelere baktığımız zaman denizci kimliklerinin etkin olduğu görülüyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin üç denizine de üç büyük liman yapılması ‘denizci ülke’ kimliğimizi güçlendirmeye yönelik atılan adımlardan. Bu kapsamda Kocaali uluslararası ticari taşımacılıkta da en büyük paya sahip olacak ilçelerin arasında. Önümüzdeki süreçte açıklayacağımız birkaç önemli projemiz daha bulunuyor. İki yıl gibi kısa bir sürede yaptığımız çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.