GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-06-2020 00:17   Güncelleme : 12-06-2020 17:09

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım kimdir?

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in Mülkiye Başmüfettişliği’ne atanmasının ardından Sakarya’nın yeni valisi belli oldu. Türkiye gündeminin yakın zamanda tanıştığı o isim Sakarya Valisi oldu.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım kimdir?

Elazığ depreminin ardından Türkiye gündeminde ismi geçen Çetin Oktay Kaldırım, Valiler Kararnamesi ile Sakarya Valiliği görevine atandı. Kaldırım, deprem sonrası yaptığı çalışmalarla ülke gündeminde yer almış ve Türkiye Kaldırım ile böyle tanışmıştı. Japonya’da üç yıl süreyle afet yönetimi eğitimi alan Vali Kaldırım, katıldığı programlar ve dört dil bilmesiyle dikkat çekiyor. Yurtdışında çok sayıda eğitim ve programa katılan Çetin Oktay Yıldırım, makaleleri, çalışmaları ve eğitimiyle de dikkat çekiyor.

Aslen Trabzon Çaykaralı olan Çetin Oktay KALDIRIM 04.01.1974 yılında Bayburt’ta doğdu. Orta öğrenimini Bayburt, lise öğrenimini Erzurum’da tamamladı. 1998 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını İngiltere Portsmouth Üniversitesinde 2009 yılında tamamladı.

1998 yılında Gümrük Müşteşarlığı’nda Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) alanında uzman yardımcısı olarak görev yaptı. İçişleri Bakanlığı’nın açmış olduğu kaymakam adaylığı sınavını kazanarak naklen İçişleri Bakanlığı’na 01.05.2000 tarihinde geçti.

Kaymakam adaylığı kursunu üstün başarıyla tamamladıktan sonra on yıl süreyle Türkiye'nin birçok bölgesinde Kaymakam ve Vali Yardımcısı olarak görev yaptı. 2010-2016 yılları arasında 6 ili (Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane) kapsayan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nda Genel Sekreter olarak, Ekim 2016 tarihinden itibaren de İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı.

Kaymakamlık, Genel Sekreterlik ve Müsteşar yardımcılığı görevi süresince Kamu Yönetimi, Yeni Kamu Yönetimi Anlayışı, Sınır Güvenliği, Yerel ve Bölgesel Kalkınma, İnsan Hakları, Avrupa Birliği, Rekabet, Kümelenme, Uluslararası İlişkiler gibi alanları kapsayan birçok seminer, program ve kursa katıldı. 2008 yılında Singapur’da Kamu Yönetimi ve Yönetişimi alanında eğitim aldı. 2008-2009 yıllarında İngiltere’de Portsmouth Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği dalında Master programına katıldı.