SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-07-2020 14:26   Güncelleme : 03-07-2020 15:47

Bayanların Elinden Şifa Kaynağı

Yaz mevsiminin önemli ürünleri arasında yer alan dut, Karasu Taşlıgeçit Mahallesi’nde yaşayan bayanların elleriyle pekmez haline gelerek şifa kaynağı oluyor.

Bayanların Elinden Şifa Kaynağı

Sağlık açısından faydaları olan ve özellikle kış aylarında daha fazla tüketilen dut pekmezi için yaz döneminin başlamasıyla birlikte hazırlıklar başladı. Yaz mevsiminde birçok yerde olduğu gibi Karasu Taşlıgeçit Mahallesi’nde de yetişen dutları ağaçlarından toplayan vatandaşlar da pekmez yapımına başladı. Çocukları ve özel istekte bulunanlar için dut pekmezi yaptığını belirterek dut pekmezinin yapılışı hakkında bilgi veren Melahat ve İlknur Aksu, “Dut ağacına çıkan bir kişi dallara vurarak dutların, yerde serilen naylonun üzerine dökülmesini sağlıyor. Toplanan dutlar kazanlara konuluyor ve odun ateşinde bir süre kaynatılıyor. Daha sonra kaynayan ve su haline gelen dutların bir torba içinde suyu süzülerek kaba konuluyor. Kazanlara konulan dut suyu, odun ateşinde yavaş yavaş kaynatılarak pekmez halini alıyor. Bir süre dinlendirilen pekmez, tüketime hazır hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Sıfır katkı maddesi

 

Hiçbir katkı maddesi kullanmadan duttan doğal pekmez yaptıklarını ifade eden Aksu, “İyi bir pekmez zamanında silkelenen dutun bekletilmemesi ile yapılır. Dut ağaçtan toplandıktan sonra bekletilmeden ateşe verildiği anda pekmez iyi olur. Dut bekletildiği zaman ekşime yapar. Dutun toplandıktan sonra yarım saat içinde ateşe konulması gerekir. En az bir saat kaynatılıp 4 gün güneşte bekletildiği zaman gerçek pekmez olur. Bu tarifi bizlerde annelerimizden, nenelerimizden öğrendik. Fakat şimdiki nesil artık mahallelerde veya eski ismi ile köylerde kalmak istemiyor. İş şartları dolayısıyla çocuklarımız merkezlere taşındı fakat bizler köylerimizde mutluyuz. İneklerle veya tavuklarla zaman geçirerek mutlu olan kişileriz biz ve şehir merkezinde nefes alamayız” şeklinde açıklamada bulundu.

Pekmezin bilinmeyen faydaları

Yıllardır Taşlıgeçit Mahallesi’nde yaşadığını ve doğal ürünler ile geçim kaynağını sağladığını belirten Aksu, “Mahallemizi çok seviyoruz. Büyüklerimizin dediği gibi köy bereketli, yeri geliyor aylarca marketten hiçbir ürün almıyoruz. Bizlerin ürettiği ürünler tamamen doğaldır. Ayrıca doğal dut pekmezinin bilinmeyen birçok faydası vardır. Kansızlık çeken hastalarda büyük yararlar sağlar. Mide hastalıklarına, özellikle de ülser şikayetine karşı faydalıdır.​ Astım ve bronşit hastalıklarına karşı yararlıdır.​ Soğuğa karşı vücut direncini artırıcı özelliğe sahiptir.​ Sporcular için enerji deposudur.​ Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcıdır.​ Çocukların zeka gelişimine yardım eder.​ Gargara şeklinde ağız ve boğaz hastalıklarına karşı etkilidir.​ Çocuklarda sık sık rastlanan pamukçuk için de yaygın olarak kullanılmaktadır” dedi. Gülcan Elmalı