GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-07-2020 14:29   Güncelleme : 03-07-2020 15:47

İnternet Kafeler Açıldı

Karasu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Aziz Mercan Başkanlığı’nda Cuma günü bir araya geldi. Toplantı sonrası yapılan görüşmeler neticesinde internet kafe ve elektronik oyun yerlerinin 1 Temmuz itibariyle alınan tedbirler kapsamında faaliyetlerine başladı.

İnternet Kafeler Açıldı

Cuma günü İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Karasu Kaymakamı Aziz Mercan Başkanlığı’nda bir araya geldi. İlgili Bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla yapılan görüşmeler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda internet kafeleri ve elektronik oyun yerlerinin, belirlenen tedbirlerin alınması kaydıyla 1 Temmuz’dan itibaren faaliyetlerine başladıkları belirtildi. Bu kapsamda İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca bazı kararlar alındı. Kaymakam Mercan, “Bu işyerlerinin işletmecileri temizlik, maske, mesafe önlemleri başta olmak üzere genelgede yer alan ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen kurallarla ilgili tedbirleri eksiksiz şekilde almakla yükümlüdür” dedi.

Kişi başına hesap

Kaymakam Mercan, “İşletmeciler tarafından, genel kullanım alanlarına ve oturum düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak, internet kafe ve elektronik oyun yerlerinin müşteri kapasitesi mesafe kuralına göre belirlenecek, kapasite bilgisi işletmenin girişinde görülebilir bir yere asılacak ve bu kapasiteye uygun sayıda müşteri kabul edilecektir. Temizlik, maske ve mesafe kuralları ile uyulması gereken diğer kurallara ilişkin bilgilendirme afişleri internet kafe ve elektronik oyun yerlerinin girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacaktır. Oyun yerleri içerisinde aynı anda bulunabilecek kişi sayısına ilişkin planlama çalışan ve müşteriler dahil edilerek hesaplanacak şekilde kişi başına 4 metrekareden az olmayacak şekilde yapılacaktır"  dedi.

1 metre mesafe

Aynı anda içeride bulunacak kişiler ve masalar arasında en az 1 metre mesafe kuralına uyacak” diyen Mercan, “Bu mesafe yer işaretleriyle belirlenecektir. Tek ünitede iki ve daha fazla kişiyle oynanan oyunlarda her bir kişi arasında en az 1 metre mesafe olacak. Masalar arasında şeffaf branda, cam bölme, ahşap kenarlık gibi unsurlarla teması azaltıcı tedbirler alınacak. Bu iş yerlerinde maskesiz müşteri ya da çalışan alınmayacaktır. İçeride bulunulan süre boyunca da maske takmaya devam edilecektir. Kullanılmış maskeler kapaklı çöp kutusuna atılacak ve düzenli olarak boşaltılacak. İş yerlerinde kontrolsüz şekilde kalabalık oluşmasını engellemek için giriş kapısında tedbir alınacaktır” ifadelerini kullandı.

Ekipmanlar temizlenecek

İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi bulundurulmayacaktır” diyen Mercan, “Müşterilere kartla temassız ödeme yapabilecekleri hatırlatılarak mümkün olduğunca nakit ödemeden kaçınılması sağlanacak, müşterilerin temas edeceği ödeme terminali her müşteriden sonra mutlaka yüzde 70’lik alkol ile dezenfekte edilecek. Masa ve sandalyeler, bilgisayar ekranı, klavye ve mouse, oyun konsolu gibi ekipman ve malzemeler her müşteri kullanımından sonra yüzde 70’lik alkolle silinecek. Yiyecek ve içecek servisi işletme personeli tarafından mesafe kuralına uygun olarak yapılacak olup kişilerin yiyecek ve içeceklerini kendilerinin almasına müsaade edilmeyecek. Çay, kahve ve diğer içeceklerin servisinde tek kullanımlık malzemeler kullanılacaktır” diye belirtti.

Personele yönelik önlem

Personele yönelik alınacak önlemlerden de bahseden Mercan, “Personelin kovid-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilenmesi sağlanacaktır. Personelin giriş-çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri termal sensörlerle ya da temassız ateş ölçerlerle yapılacak ve bu veriler günlük olarak kayıt altına alınacak ve asgari 14 gün süreyle saklanacak. Personel, kendisinde veya birlikte yaşadığı kişilerde kovid-19 semptomlarını görmesi halinde bu durumu vakit kaybetmeksizin işletme yöneticisine bildirecektir. Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan personel, tıbbi maske takılarak kovid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecektir” şeklinde bilgi verdi. 

Sahte güven hissi

Personelin tümü kuralına uygun maske takacak” diyen Mercan, “Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya kullanacaktır. Personelin el hijyenine dikkat etmesi sağlanacak ve bu konuda personel sürekli uyarılacaktır. Personelin iş kıyafetleri günlük olarak değiştirilecektir. Bu işyerlerindeki personelden temizlik yapan ve bulaşık yıkayan haricindeki çalışanlar sahte güven hissi uyandırmamak adına eldiven kullanmayacaktır. Dinlenme alanlarında da personel arasında en az 1 metrelik mesafe korunacak ve maske takılacaktır” dedi. Kaymakam Aziz Mercan, müşterilere yönelik önlemlerden de bahsetti.  

Maskesiz girilmeyecek

Açıklamasına devam eden Mercan, “İçeriye girmeden görünür bir yere asılmış olan içeride uyulması beklenen kuralları açıklayan bilgilendirme okunacak ve belirtilen kurallara uyulacaktır. Müşterilerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak, 38 dereceden yüksek olan kişilerin sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir. Ateş ölçen personel tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanacak. Müşterilerin diğer müşteriler ve çalışanlar ile aralarındaki en az 1 metre mesafeyi korumaları hususunda uyarılması sağlanacaktır. Oyun yerlerine girmeden önce ağız ve burnu tamamen kapatacak şekilde kuralına uygun maske takılacak. İşletme sahiplerince girişlerde yeterli miktarda maske bulundurulacak, maskesiz müşterilere girişte maske dağıtılacak. İçeride de maske çıkarılmayacaktır” dedi.

Temizliğe dikkat

İnternet kafe ve elektronik oyun yerlerinin her gün düzenli olarak temizliklerinin yapılacağını da açıklamasına ekleyen Mercan, “Sık kullanılan alan ve malzemeler daha sık temizlenecek. Yer ve yüzeylerin temizliğinde nemli silme-paspaslama tercih edilecektir. Toz çıkaran fırça ile süpürme işlemlerinden kaçınılacaktır. Temizlikten önce özellikle sık dokunulan yüzeylerin bilgisayar klavyeleri, mouselar, oyun konsolları, kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeylerinin temizliğine dikkat edilecektir. Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılacaktır” bilgisini verdi.

Tek kullanımlık malzeme

Kaymakam Mercan, “Klor bileşiklerinin uygun olmadığı yazar kasa, bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri yüzde 70’lik alkolle silinerek dezenfeksiyon sağlanacaktır” dedi. Mercan, “Yüzey temizliği ve dezenfeksiyonu için, virüslere etkinliği gösterilmiş etken maddeleri içeren ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilen Biyosidal Ürün Ruhsatı bulunan yüzey dezenfektanları kullanılabilecek. Temizlik bezleri kullanım alanına göre ayrılacak ve her kullanım sonrası uygun şekilde temizlenecektir. Yıkanabilen, tekrar kullanılan temizlik malzemelerinin en az 60 derecede yıkanması sağlanacaktır. Tuvaletlere el yıkama ile ilgili afişler asılacaktır. Tuvaletlere tuvalet kağıdı ve tek kullanımlık kağıt havlu konulacaktır. Hava ile el kurutma cihazları çalıştırılmayacaktır” dedi.

Tuvalet temizliği

Tuvaletlerde sıvı sabun bulundurulacak ve devamlılığı sağlanacaktır” diyen Mercan, “Tuvaletlerdeki bataryalar ve sabunluklar mümkünse fotoselli olacaktır. Tuvalet dezenfeksiyonu için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılacaktır. Temizlik yapan personel tıbbi maske ve eldiven kullanacak. Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp çöp kutusuna atacak, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayacaktır. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan işyerlerinin havalandırması doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.