GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-07-2020 15:06   Güncelleme : 03-07-2020 15:46

Kabotaj Bayramı Buruk Kutlandı

Karasu’da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, koronavirüs tedbirleri kapsamında buruk bir havada kutlandı. Sabah saat 11.00'de düzenlenen resmi törenle denize çelenk bırakıldı.

Kabotaj Bayramı Buruk Kutlandı

Karasu’da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94’üncü yıldönümü nedeniyle her sene düzenlenen renkli etkinlikler bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle yapılamadı. Karasu Kaymakamlığı ile Karasu Belediyesi tarafından önceden planlanan programlar iptal olurken, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Karasu Yenimahalle’de düzenlenen resmi çelenk koyma töreniyle Karasu sahiline açılarak deniz şehitlerinin anısına çelenk bırakılarak kutlandı. Resmi törene, Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Karasu İlçe Emniyet Müdürü Hakan İzmir, Karasu İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Tevfik Altunel, Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan ve Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan katılım sağladı.

Nadide şehir

Tören sonrası açıklamada bulunan Akalan, “1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türk karasularında yolcu ve yük taşıma hakkı sadece Türk gemilerine verilmiş olup böylece denizlerimizde tam bağımsızlık sağlanmış ve yaklaşık 350 yıldır süren yabancılara verilen imtiyazlar sona erdirilmiştir. Karadeniz’de ticari hacmi gelişen nadide şehirlerden biri de ilçemiz Karasu’dur. 2017 yılında faaliyete başlayan IC İÇTAŞ firması tarafından işletilen Karasu Limanı, genel kargo, Ro Ro, dökme yük, konteynır ve yolcu taşımacılığına yönelik izinleri bulunmakta olup gelecekte Karadeniz’in önemli ticaret limanlarından biri olma yolunda ilerlemekte ve bölgenin gerek sosyal gerekse ekonomik olarak gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

Dünyaya açılan kapı

Türk denizci şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle andıklarını belirten Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, “Kapitülasyonlar nedeni ile karasularımızda özgürce ticaret yapma hakkına sahip değildik. 1924 yılında Lozan Anlaşması’nın beraberinde kapitülasyonların kaldırılması ve 1926 yılında kabotaj kanununun kabulü ile denizlerdeki egemenliğimizi sağlayacak şekilde bir düzenleme hayata geçirildi. O günden bu güne kadar da biz kendi karasularımız ve limanlarımız arasında deniz ticareti yapma hakkına sahip olduk. Karasu, dünyaya açılan bir kapı olduğundan dolayı her geçen gün deniz ticaretimiz artmaktadır ve artmaya da devam edecektir. Deniz ticareti hem ilçemize hem de Sakarya’mıza büyük bir katkı sağlamaktadır” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı