EĞİTİM
Giriş Tarihi : 13-07-2020 14:23   Güncelleme : 13-07-2020 14:30

Karasu Maske Üretiminde Fark Yarattı

Karasu Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, koronavirüs salgını sürecinde başladığı maske üretimiyle model ve ilham kaynağı olurken, yıkanabilir maske, tek kullanımlık çarşaf ve sedye örtüsü üretimine de başlayarak, Türkiye genelinde adını altın harflerle yazdırdı.

Karasu Maske Üretiminde Fark Yarattı

Durmuş’tan ziyaret

 

Koronavirüs salgını sürecinde başladığı maske üretimiyle model ve ilham kaynağı olarak kendi imkanları ile günde 769 bin 271 adet tek kullanımlık cerrahi maske üreten Karasu Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, çalışmaları yerinde inceledi. Yıkanabilir çocuk maskesi, tek kullanımlık yatak çarşafı ve tek kullanımlık sedye örtüsü üretimine başlayan meslek lisesine yapılan ziyarette Durmuş’u yalnız bırakmayan Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, İl ve İlçe Şube Müdürleri şaşkınlıklarını gizleyemedi. Gönüllü olarak hizmet veren öğretmenlere teşekkür etmeyi unutmayan Durmuş, “Büyük ülkelerin bile zorlandıkları bir konuda Karasu’daki meslek liselerinin maske üretimi konusunda üstün başarı sağlamaları ve adlarını tüm Türkiye’ye altın harflerle yazdırmaları bizler için gurur verici. Öğretmenlerimizle gurur duyuyorum” dedi.

Milli dayanışma

Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 18 Mart 2020 tarihi itibariyle ülkemizin acil ihtiyaç duyduğu maske üretimine başladığını belirten Durmuş, “Bu bir milli dayanışma örneğidir. Çocuklarımız bile kumbarasıyla bu seferberliğe katkı sundu. Bu da milletimizin bir ayrıcalığıdır. 18 Mart tarihinde okullarımızda başlayan seferberlik tıpkı bir asır önceki Çanakkale ruhunda olduğu gibi bugün de koronavirüs savaşında başlatıldı. Meslek liseleri ve Halk Eğitimi Merkez’lerindeki kadın ve erkek eğitimcilerimizin, öğrencilerimizin cephe gerisinde sağlıkçılarımıza maske, önlük, dezenfektan, tulum, koruyucu siperlik, kolonya gibi elzem malzemeleri yetiştirmek için göstermiş olduğu büyük bir fedakarlık örneği var. Bu fedakarlık ve gayretler asla ve asla göz ardı edilemez. Eğitimdeki tecrübemizi çok kısa bir süre içinde üretime de yansıtarak harika bir iş ortaya çıkardık. Burada yaptığımız üretim aslında ülkemizin gücünü, kısa zamanda organize olma becerisini, meslek liselerinin önemini, doğru kriz yönetimini ve kabiliyetlerimizin değerini göstermiş oldu” ifadelerini kullandı.

Çocuklara özel maske

Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Türkiye genelinde ilk defa çocukların kullanabilecekleri ve üzerinde karikatür figürleri olan maske üretimi yapıldığını belirten Okul Müdürü Canan Başaran, “Standartlara uygun, çok kullanımlı, 60 dereceye kadar yıkanabilir ve ütülenebilir koruyucu maske üretimine başladık. Koronavirüs salgını sürecinde öncelikle erişkinler için maske üretimi yapmaya başlayan gönüllü öğretmenlerimiz son olarak ilkokul ve ortaokul düzeyindeki çocukların ihtiyacı olan maskeleri de üretmeye başladı. Maske üzerindeki karikatürler ise animasyon yapımcısı ve karikatürist öğretmenlerimize ait. Herkes maskeleri gönül rahatlığı ile kullanabilir. Okulumuzu bir fabrikaya dönüştürerek birçok farklı ürünü aynı anda üretmemize katkı sağlayan ve bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’a ve Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan’a ve gece gündüz demeden mesai yaptığım gönüllü öğretmenlerime sonsuz teşekkür ederim” şeklinde açıklamada bulundu. 

 

Gülcan Elmalı