GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-01-2020 15:16

ET FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANABİLİR

Karasu Yazıcılar Kasap İşletmecisi Oktay Yazıcı, canlı hayvan kesim fiyatlarında yükseliş yaşandığından dolayı et fiyatlarında artış yaşanacağını açıkladı. Yazıcı, “Et fiyatlarında büyük oranda yükseliş beklenmezken, tavuk fiyatlarında da düşüş yaşanacak” dedi.

ET FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANABİLİR

2019 ve 2020 yılında hayvancılıkla geçim sağlayan çiftçi oranlarının yüzde 30’a kadar gerilediğini bu sebepten dolayı canlı havan kesim fiyatlarında ve et fiyatlarında yükseliş yaşandığını belirten Karasu Yazıcılar Kasap İşletmecisi Oktay Yazıcı, “2020 yılında et fiyatlarının yükseleceği belirtiliyor. 2019 yılında et fiyatları çok yükselmedi ancak yem fiyatları neredeyse iki katının üzerine çıktı. Geçen yıl hayvancılıkla uğraşanların sayısı yüzde 60 ise bu yıl yüzde 30’lara kadar geriledi. Saman fiyatları çok yükseldi ve bu nedenle hayvancılıkla uğraşan insan sayısı azaldı” ifadelerini kullandı.

Büyükbaş hayvan bakım maliyetlerinin iki katına çıktığını ve bu artışın ister istemez vatandaşın cebine yansıdığını belirten Yazıcı, “Büyükbaş hayvan bakım maliyetlerindeki yükseliş kırmızı et fiyatlarına artış olarak yansırken beyaz et fiyatlarına da yansıdı. Beyaz et fiyatlarında düşüş yaşanacağı bekleniyor. Kırmızı et fiyatlarında ise yüzde 1’lik oranında zam yapılacağı belirtiliyor. Örneğin 46 TL olan kırmızı et 48 TL olarak satışa sunulacağı belirtiliyor. Bu durum biz esnafları üzerken vatandaşın cebine yansıması onların kırmızı et yiyememesine sebep oluyor. Bizler Karasu’da yerli et satışı yaptığımızdan dolayı fiyatlarımızı biraz daha aşağıda tutmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Gülcan Elmalı

Kaynak:sakaryakuzey.com