KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 24-01-2020 14:17   Güncelleme : 24-01-2020 14:19

Karasu tarihi gün yüzüne çıkıyor

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Karasu Halk Eğitimi Merkezi ve Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi Yüksek Lisans Mezunu Uzman Tarihçi Oğuzhan Kır ile yürütülen “Karasu’nun Tarihi ve Kültürel Mirası” adlı proje ile Karasu’nun sırları gün yüzene çıkmaya devam ediyor.

Karasu tarihi gün yüzüne çıkıyor

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Karasu Halk Eğitimi Merkezi tarafından başlatılan Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi Yüksek Lisans Mezunu Uzman Tarihçi Oğuzhan Kır tarafından yürütülen “Karasu’nun Tarihi ve Kültürel Mirası” adlı proje kapsamında tüm kurumları ziyaret etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Karasu Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri ile buluşan Kır, düzenlenen seminer esnasında Hasan Akbaltaoğlu adlı lise öğrencisinin Kocaali’nin 1800’lü yönetici ailesi olan Akbalta Hanedanı mensubu olduğunu tesadüfen öğrenildiğini ve sınıftaki tüm öğrencilerin bu bilgiyi şaşkınlık ile karşıladığını açıkladı. Düzenlenen seminerler doğrultusunda tün öğrencilerin geçmişe dair bilgiler sorduğunu belirten Kır, “Artık Karasu’da ki okullarda düzenlediğimiz seminer sonrası birçok öğrencimiz soyadından geçmişini araştırmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Adım adım tarih

Karasu’nun ve Kocaali’nin her alanında tarih koktuğunu ve geçmişimize dayalı birçok iz olduğunu belirterek yıllarca yaptığı çalışmalar sonrası piyasaya çıkan “Osmanlı Mimari ve Mezar Taşı Kitabeleriyle Sakarya” isimli kitabında yer alan bilgileri düzenlenen seminerlerle anlatan Karasulu Araştırmacı Uzman Tarihçi Oğuzhan Kır, öğrencilere Karasu kalesinden de bahsetmeyi ihmal etmedi. Anlatılan bilgilerin öğrencilerin tarihini öğrenmesi konusunda faydalı olduğunu belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Değerli uzman tarihçi Kır sayesinde Karasu’nun unutulmaya yüz tutmuş sırları bu günlerde herkes tarafından konuşulmaya başladı. Kır, unutulmuş kendine ait dokümanlar ile bize ışık tutuyor, geçmişimizi gösteriyor. İnşallah kısa sürede tüm geçmişimizi gün yüzüne çıkararak, öğrencilerimize ve Karasu’muza tarih kokan sokaklar bırakacağız” şeklinde açıklamada bulundu. Gülcan Elmalı

Kaynak:sakaryakuzey.com