YEREL
Giriş Tarihi : 06-02-2020 15:40   Güncelleme : 06-02-2020 15:51

Kocaali Kültür Merkezi'nde son durum

Kocaali Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı Salı günü belediye toplantı salonunda, Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın başkanlığında, Meclis üyelerinin yanı sıra birim amirleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

Kocaali Kültür Merkezi'nde son durum

Kocaali Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı Salı günü belediye toplantı salonunda, Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın başkanlığında, Meclis üyelerinin yanı sıra birim amirleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti. Gündem dışı konuşan Belediye Başkanı Ahmet Acar yıkım kararı alınan Hürriyet İlkokulu’nun yerine Kocaali Kültür Merkezi Projesi’nin revize edilmesi yönünde öngörü olduğunu söyledi.

4 madde

Kocaali Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı Salı günü belediye toplantı salonunda, Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın başkanlığında, Meclis üyelerinin yanı sıra birim amirleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti. 4 gündem maddesi ile gerçekleşen toplantı yaklaşık bir saat sürdü. Fen İşleri Müdürlüğü’nün talebi üzerine, Yayla ve Alandere Mahalle sınırları içerisinde kalan Kocaali İlçe Merkezi 1/1000 Ölçekli 2. Etap Uygulama İmar Planı, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına uygun olacak şekilde hazırlanmış olup, bahse konu planın onaylanması konulu birinci madde oy birliği ile kabul edildi. Fen İşleri Müdürlüğü’nün talebi üzerine, Sakarya Valiliği Kadastro Müdürlüğü’nün 19.07.2019 tarihli yazısı Belediye Meclisi 06.08.2019 tarih ve 60 sayılı kararla Kadastro Bilirkişileri belirlenmiş, Ağalar Mahallesi(Orhan ŞENGÜL, Recep DUMAN ve Halil ATILGAN), Karşı Mahalle (Mustafa SARIAL ve Sadettin TUNCA), Hızar Mahallesi (Gültekin AŞÇI ve Hüseyin YILMAZ) ve Yalı Mahallesi ( Mustafa PEKDEMİR ve Murat TURHAN) Bilirkişileri çeşitli sağlık nedenleri olduğu gerekçesiyle Bilirkişilerin değiştirilmesi konulu ikinci madde oy birliği ile kabul edildi.

Oy birliği

Fen İşleri Müdürlüğü’nün talebi üzerine, Mülkiyeti Belediyeye ait Yeni Mahalle bulunan 18P-IVb pafta, 479 ada, 19 numaralı 304,50 m2 alanında, 18P-IVc pafta, 487 ada, 1 numaralı 281,75 m2 alanında ve Akpınar mahallesinde bulunan F25C21C1 pafta, 108 ada, 57 numaralı 921,41 m2 alanındaki, üç adet parselin satışının yapılabilmesi için, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (e) bendi gereğince, Belediye Encümenine yetki verilebilmesi konulu üçüncü madde oy birliği ile kabul edildi. Yazı İşleri Müdürlüğü’nün talebi üzerine, 2020 Mali Yılı Zabıta Personellerinin mesai ücretlerinin tespit edilmesi konulu dördüncü madde oy birliği ile kabul edildi. Merkez Mahallesi’nde bilirkişi değişikliği konulu ek gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi. Ayrıca meclis üyeleri tarafından sunulan üç adet soru önergesi yazılı olarak cevaplandırılmak üzere kabul edildi.

Çok sıkıntılı

Toplantıda gündem dışı olarak turizm bölgesinden çıkarılan sahil kesimindeki imar düzenlemesi ve emsal artışının yanı sıra, ilçe merkezindeki kentsel dönüşüm çalışması ve geçtiğimiz hafta yıkım kararı alınan Hürriyet İlkokulu ile ilgili görüş paylaşımında bulunuldu.

Son haftanın gündem yaratan konusu olan Hürriyet İlkokulu’nun yıkımı ve bundan sonraki süreç ile ilgili değerlendirmede bulunan Belediye Başkanı Ahmet Acar beklemede olan Kocaali Kültür Merkezi Projesi’nin yıkılan Hürriyet İlkokulu’nun yerine revize edilmesi yönünde öngörü olduğunu söyledi. Başkan Acar açıklamasında “Biz beş altı yıl kadar önce kaynak arayışları sırasında bize ait olan bu mülkün maliye bakanlığı tarafından devralınarak belediyenin maliyeye olan borçlarından düşürülmesini talep etmiştik. Maliye Bakanlığı ekipleri burada yaptıkları incelemelerde buranın ekonomik değerinin olmadığını, ciddi bir borç düşümü olamayacağını söylemişlerdi. Biz birkaç yıldır Sakarya’da deprem güvenliği temin edilemeyen okullarla ilgili tartışmalar başlayınca burada bir sorun çıkacağını tahmin ediyorduk. Ayrıca Hürriyet’in bulunduğu yer trafik yoğunluğu açısından özelikle Pazartesi, Çarşamba ve Cuma güleri çok sıkıntılı. Servisler geliyor, veliler öğrencilerini araçla getirip götürmek istiyor, bu tip sıkıntılarımız vardı. Üç yıldır biz burada bir sıkıntı olabilir diye milli eğitimle görüşerek okulu taşımak istedik ama arazi tahsisi konusunda sorunlar olduğu için kalmıştı”

Revize edilebilir

“Malumunuz üç yıldır projesi hazırlanan ve ihaleye çıkmak için Kocaali Belediyesi’nin kararını bekleyen kültür merkezi projemiz vardı. Bununla ilgili elimizdeki mevcut hazır yer Hızar Mahalle Okulu’nun durumuna göre bir proje hazırlandı. Ancak biz bir yer değişikliği olabilir diye bunun ihaleye çıkmasını istememiştik. Şimdi bu durum ortaya çıkınca kabaca yaptığımız görüşmelerde, kültür sanat merkezi projesinin revize edilerek buraya uygun hale getirilmesi, otopark ile ilgili zeminde bir kapalı otopark gibi bir şey söz konusu olursa, burayı da sıkboğaz etmeden trafik yoğunluğuna neden olmadan buranın bütün Kocaali’ye hizmet edecek şekilde değerlendirilebileceği gibi bir öngörü oluştu. Birlikte istişare ederek, burayı ilçenin tamamına hizmet edecek bir şekilde değerlendirebiliriz” şeklinde konuştu.